İletişim Bilgileri
İzmir Psikolog Doğan Tura
İzmir Psikolog

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

resim
Yaygın anksiyete bozukluğu, toplumlarda oldukça sık karşılaşılan bir psikolojik sorundur. Bireyin görünen veya bilinen bir neden yokken sürekli olarak endişeli olması, kötü durumlar ile karşılaşacağı düşüncesinin yoğunluğu olarak ortaya çıkar. Kişinin sürekli olarak hissetmiş olduğu bu durum, normal insanlarda olumsuz durumlarda ortaya çıkan kaygı, endişe ve korkudan farklı bir duygudur. 
Kişinin hissetmiş olduğu kaygı aşırı derecede kendini ortaya çıkarır. Esasen bakıldığında kaygıya neden olabilecek bir durum çoğunlukla bulunmamaktadır. Bu psikolojik rahatsızlığa sahip bireyler her an olmuş bir olay ya da felaket senaryosu ile yaşamlarını sürdürmektedir. Bu durum kişinin günlük yaşamını olumsuz bir biçimde etkileyerek iş, eğitim ve özel hayatını da etkilemektedir. 

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri


Kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri şu şekildedir: 
 • Bir nedene bağlı olmayan yoğun kaygı ve endişe
 • Kaygıyı gerektiren bir durumun olmadığı konusunda emin olunması halinde bile kaygı duygusunun engellenememesi
 • Kaygı durumları ortaya çıkaran olgulardan ve durumlardan kaçınma
 • Konsantrasyon bozulmaları ve dikkatte eksiklik
 • Uykusuzluk
 • Yorgunluk
 • Terleme 
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Baş dönmesi 
 • Mide bulantısı 
Bu semptomlar fizyolojik veya psikolojik olarak ortaya çıkabilir. Bireyin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bu semptomların uygun tedaviler ile yönetilmesi gerekmektedir. 

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedenleri


Tam olarak saptanamamasına rağmen yaygın anksiyete bozukluğu nedenleri genetik faktörler, çevresel faktörler, biyolojik faktörler ve kişilik yapısı ile ilişkilendirilmektedir. Genel olarak bu bozukluğa neden olarak genetik aktarımın neden olduğu düşünülmektedir. Birinci derece akrabalarda bu psikolojik sorunun var olması kişi için risk faktörüdür. 
Biyolojik etkenler, beyinde salgılanan seratonin salınımını etkileyerek sinir uçlarının olması gerektiği gibi çalışmasını engeller. Bu durum da kişinin anksiyete bozukluğu yaşamasına neden olabilir. Geçirilmiş olan kazalar, ölüm, boşanma, taciz gibi travmatik yaşanmışlıklar da bireylerde yaygın kaygı bozukluğunun görülmesini tetikler. Bireyin evhamlı bir kişilik yapısında olması da yine bu psikolojik rahatsızlık için bir nedendir. 

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri


Tüm diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi yaygın anksiyete bozukluğunda da uygulanan tedaviler kişinin bu ruhsal hastalıktan tam bir iyilik haline ulaşmasını sağlamaktadır. Hastalığın şiddeti ve hastanın tedaviye cevap verme biçimleri ele alınarak semptomların azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. 
Yaygın anksiyete tedavi yöntemleri; ilaç tedavileri, psikoterapi ve gevşeme terapisi gibi süreçleri içerisinde barındırmaktadır. Bu psikolojik rahatsızlığın tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntem ise psikoterapidir. 
İzmir Psikolog Doğan Tura yaygın anksiyete bozukluğu tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmiş yöntemler ile hastalarına hizmet sunmaktadır. Tedavi kişinin tanı alması ve uygulanacak olan tedavi yöntemlerinin belirlenmesi ile kişiselleştirilerek oluşturulur. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen semptomların azaltılması ve zamanla tamamen ortadan kaldırılması uygun tedavi yöntemleri ile gerçekleştirilir. 
Yaygın Anksiyete Bozukluğu