İletişim Bilgileri
İzmir Psikolog Doğan Tura
İzmir Psikolog

Kronik Yorgunluk Sendromu

resim
Kronik yorgunluk sendromu insanın kendisini sürekli yorgun ve bitkin hissetme halidir. Bu durum karşısında kişinin yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenir. Ayrıca yorgunlukla karakterize edilen bu sağlık durumu dinlenmeyle geçmez. Çünkü ruhsal bir denge bozukluğu yaşanır. Ek olarak semptomlar sürekli ağırlaşarak devam eder.
Yorgunluk sendromunda boyun ağrısı, baş ağrısı, eklem ağrısı ya da uyku bozuklukları görülebilir. Kişi kendini her zaman bitkin hisseder ve çeşitli kas ağrıları yüzünden önemli ölçüde yaşam kalitesini düşürür. Bununla beraber çevresi de olumsuz yönde etkilenir. Yapması gereken görevleri yerine getiremez ve günlük yaşamında pozitif ruh hali içinde bulunamaz.

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?


Kronik yorgunluk sendromu nedir diye bakıldığında, çeşitli semptomlarla görülen bu sendromda unutkanlık ya da konsantrasyon güçlüğü yaşanır. Ayrıca kişi nedenini bilmemekle beraber sürekli yorgun hisseder. Kendi kendine yetemez ve bazı durumları tetikleyen çeşitli risk faktörlerini artıracak düşüncelere kapılır. Bu durum sonrasında yaşam kalitesi gerçek anlamda en düşük seviyelere gelir.
Sendrom sorunu yaşayanlar gündelik hayatta hiçbir işini kendi beceremez. Örneğin basit bir yemek yapmak bile yorgunluk sendromu çeken kişi için oldukça zor bir durumdur. Bununla birlikte sağlık ya da kişisel bakım konularına özen gösterilmez. Çalışmak, yürüyüş yapmak, kitap okumak gibi önemli aktiviteler isteksiz tavırlarla yapılabilir veya hiç yapılmaz.

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedenleri


Kronik yorgunluk sendromu nedenleri çeşitlidir. Farklı nedenlere bağlı olan bu durum karşısında birtakım faktörlerle sıkça karşılaşılır. Yoğun bir yorgunluk yaşayan kişilerde bazı olası durumlar tetikleyici unsurlar arasında sayılabilir. Bu durumlar şu şekilde açıklanabilir;
Bağışıklık sistemi problemleri 
Enfeksiyon sorunları 
Stres etkisi 
Genetik faktörlerin etkisi 
Çevresel etmenler 
Diğer farklı sağlık sorunları 
Bakıldığında birçok farklı etken bu durumun nedenlerini oluşturur. Fakat tedavi sırasında nedenlerin her birinin detaylı şekilde araştırılması gerekir. Ancak bu sayede uygun koşullar altında semptom nedenlerini azaltıcı yardım alınabilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu Kimlerde Görülür?


Kronik yorgunluk sendromu kimlerde görülür diye bakıldığında, yorgunluk sorunu yaşayan kişiler genel anlamda kadın ve genç gruplardır. Ayrıca stresli bir yaşam tarzına sahip olan ve düşük sosyo-ekonomik koşullar altında yaşayan kişilerde görülebilme olasılığı yüksektir. Bununla beraber genetik yatkınlığın etkisi bir hayli fazladır.
Mevcut sağlık durumuna bakıldığında çeşitli otoimmün hastalıklar kronik yorgunluğa sebebiyet verebilir. Ayrıca farklı hastalıklar yine yorgunluk sebeplerini ortaya çıkarır. Her yaşta görülebilir ve kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık oranda yaşanır.

Kronik Yorgunluk Sendromu Tedavisi


Kronik yorgunluk sendromu tedavisi kişiye özel uygulanır. Ayrıca bunun için ilaçla tedavi yöntemi uygulanabilir. Ek olarak aktivite dengesini sağlamak için dinlenme ya da egzersiz önerilir. Ayrıca stres yönetimini azaltma konusunda profesyonel hizmet alabilirsiniz. Bunun için İzmir psikolog Doğan Tura ile tüm merak ettiklerinizi yanıtlayabilirsiniz.

Kronik Yorgunluk Sendromu