İletişim Bilgileri
İzmir Psikolog Doğan Tura
İzmir Psikolog

Kaygı Bozuklukları

resim
Kaygı bozuklukları yaşayan kimseler sürekli endişe ve korku halindedir. Bu durum karşısında gergin ve stresli hissetmek mümkündür. Herkeste görülebilecek bir durumdur ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca yaşam kalitesinde işlevsel bozukluklara ortam hazırlar. Kişi sürekli kaygılı olduğu için yaşantısında birtakım görevleri yerine getirmeyebilir.
Farklı nedenlerden ötürü kaygı bozukluğu yaşamak mümkündür. Bu durum karşısında sürekli ve tekrarlayan kaygı bozukluğu psikolojik bir bozukluk olarak sayılır. Kişiler her zaman korkulu ve endişeli bir durumla karşı karşıya kalır. Her konuda mutlaka endişe duyulur. Bu durum hem insanın kendisini hem de çevresini son derece olumsuz yönde etkileyebilir.

Kaygı Bozuklukları Nedir?


Kaygı bozuklukları sürekli endişeli hal içerisinde olmadır. Bununla beraber korku ve gerginlik belirtileri kaygı bozukluğunu meydana getirir. Kişi kendini her zaman endişeli ve huzursuz hissedebilir. Ayrıca en rahat ortamda bile sürekli tehlike olacağından şüphelenir. Onun için çevresindeki her şey tehlikelidir. Bununla beraber günlük yaşam aktiviteleri bu sebepten dolayı olumsuz yönde etkilenir veya engellenir.
Panik bir bozukluk olarak görülen kaygı bozukluğu aniden ortaya çıkabilir. Bu durum karşısında insanlar yetersiz olduğunu düşünür. Bununla birlikte panik atak sırasında çeşitli durumlar yaşanabilir. Kalp çarpıntısı ya da nefes darlığı ayrıca terleme ya da titreme gibi fiziksel semptomlar görülebilir.

Kaygı Bozuklukları Nedenleri?


Kaygı bozuklukları nedenleri oldukça fazladır. Çeşitli etkenlere dayalı bu bozuklukta genetik yatkınlığın etkisi bir hayli fazladır. Bununla birlikte çeşitli durumlar insanda kesin ve tam nedenlere dayalı olmasa da bu bozukluğu tetikleyebilir. Sayılabilecek bazı durumlar şu şekildedir;
  • Genetik yatkınlık 
  • Beyin kimyası 
  • Hormon değişimleri 
  • Çevresel etkenler 
  • Beyin yapısı ve işlevi 
  • Bilişsel faktörler 
  • Fiziksel değişimler 
Bakıldığında her biri birçok farklı nedene dayalıdır. Kişilerde birden fazla nedenden dolayı kaygı bozukluğu yaşanabilir. Bu durum gerçekten içerisinden çıkılmayacak bir hal alabilir. Mutlaka psikoterapi tedavisini görerek yardım almak şarttır.

Kaygı Bozuklukları Kimlerde Görülür?


Kaygı bozuklukları psikolojik rahatsızlığı yaşayan kişilerde yaş, cinsiyet, ırk ya da sosyal ekonomik şartlarda farklılık görülebilir. Bu durum karşısında bozukluk, çeşitli risk faktörlerini daha belirgin hale getirir. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bununla beraber genç ve yetişkinlerde görülme olasılığı bir hayli fazladır. Kariyer baskısı, eğitim, sosyal ilişkilerdeki zorluklar gibi çeşitli durumlar karşısında kaygı bozukluğu yaşanır. Ailevi problemler yine stresli ortamlar yarattığından dolayı kaygı bozukluğunu beraberinde getirebilir.

Kaygı Bozuklukları Tedavisi


Kaygı bozuklukları tedavisi komplike yöntemlerle iyileştirilir. Bu durumda kişi önce bulunduğu durumun farkına varmalıdır. İyileşme önce kabullenmeyle başlar. Ayrıca çeşitli ilaç tedavisi ya da terapi yöntemleri uygulanabilir. Bu konuda isterseniz alanında uzman İzmir psikolog Doğan Tura’dan yardım ve destek talebinde bulunabilirsiniz. Çok kısa süre içerisinde ana kaynağı belirlenen kaygı bozukluğuna uygun tedavi yöntemi uzman psikolog tarafından belirlenir.
Kaygı Bozuklukları