İletişim Bilgileri
İzmir Psikolog Doğan Tura
İzmir Psikolog

İzmir Panik Atak Tedavisi

resim
İzmir panik atak tedavisi kapsamında bilişsel davranışları inceleyen uzman psikolog Doğan Tura yardımcınız olabilir. Panik atağın birçok farklı etkene dayalı geliştiği bilinir. Bu durum karşısında kişilerde birtakım bozukluklar meydana gelir. Hem fiziksel hem de ruhsal anlamda ani değişimler yaşanabilir. Sonucunda yaşam kalitesi düşer ve içinden çıkılmayacak bir hal alır. Bu konuda mutlaka uzman yardımı almak önemlidir.
Panik atak durumu insanların sıkça karşılaştığı birtakım sorunları meydana getirir. Kısa süreli ya da değişken sürelerde yaşanabilir. Ayrıca durum kronik hale geldiğinde ciddi anlamda zarar görme durumu ortaya çıkar. Psikolojik anlamda zarar gören bireyler topluma faydalı hale gelemez. Ailevi ya da çevresel etkenler yüzünden bu sorunları yaşayan kişilerin uzman kontrolünden geçmesinde fayda vardır.

İzmir Panik Atak Tedavisi Nedir?


Panik bozukluğu azaltmaya yönelik bazı işlemler bu tedavi yöntemini kapsar. Ayrıca atakların şiddetini azaltmaya yönelik çeşitli hedefler belirlenir. Daha sonra beklenmedik ve ani korkuların neden kaynaklandığı ortaya çıkar. Ayrıca kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı ya da çarpıntı gibi problemlerin olup olmadığı öğrenilir. Kapsamlı bir şekilde irdelenir ve günlük işlevsellik üzerinde olumsuz etkileri ortaya çıkar.
Çeşitli ilaç tedavisi ve bilişsel davranış terapisi kombinasyonuyla tedavi uygulanabilir. Her yaşta ve her bireyde tedavi yöntemi birbirinden farklı olabilir. Kimi hastada ilaçsız sadece terapi yöntemi ile kimisinde çeşitli ilaçlarla tedavi ile düzeltilir.

İzmir Panik Atak Nedenleri


İzmir panik atak nedenleri farklılık göstermektedir. Bu durum karşısında yaş, ırk, cinsiyet fark etmeksizin her birey de görülebilen bazı durumlar şu şekildedir;
  • Genetik yatkınlığın etkisi 
  • Beyin kimyasındaki birtakım dengesiz anormallikler 
  • Beyin işlevsel bozuklukları
  • Travmatik olaylar
  • Stres etkisi
  • Anksiyete
  • Sosyal baskı
  • Ruhsal denge sorunları
Belirtilen durumlar her bireyde farklılık gösterebilir. Ayrıca bunlara ek olarak farklı nedenler olabilir. Durum her ne olursa olsun bireylerde birden fazla neden üzerinde yoğunlaşan panik atağın çözümü bulunmalıdır.

İzmir Panik Atak Tedavisi Kimlere Uygun?


İzmir panik atak tedavisi kimlere uygun diye merak edebilirsiniz. Her bireyde rastlanan bir durumdur. Geçmişte yaşanan bazı stresli durumlar karşısında ortaya çıkabilir. Ayrıca çeşitli tedavilere uygun bireyleri uygun terapi yöntemleri sağlanır. Bunun için ilaçla tedavi ya da psikososyal tedavi yöntemleri bulunur. Hekim uygun tedavi yöntemine kişideki belirtilere göre karar verir.

İzmir Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır?


İzmir panik atak tedavisi nasıl yapılır diye bakıldığında tam anlamıyla sonuca kavuşmak adına çeşitli işlemler yapılır. Bu konuda düzenli takip gerekir. Sürekli belirtilen seanslarda bulunmalı ve gerekirse bireysel ya da aile terapisine katılım gerekir. Ayrıca alanında uzman İzmir psikolog Doğan Tura bu konuda ayrıntılı hizmet sağlar. Hangi tedavi yönteminin kimlere uygulandığı konusunda uzman isimden destek alabilirsiniz.

İzmir Panik Atak Tedavisi