İletişim Bilgileri
İzmir Psikolog Doğan Tura
İzmir Psikolog

Çocuklarda Yeme Problemleri

resim
Çocuklarda dengeli ve yeterli bir biçimde beslenme alışkanlığının kazanılmaması ve bu konuda yaşanılan zorlukları ifade eden çocuklarda yeme problemleri çocuk sahibi anne ve babalar için kimi zaman içerisinden çıkılamaz bir hal almaktadır. Çocuğun fiziksel sağlığını ve gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek olan ve aile içi stresin ortaya çıkmasını sağlayan bu durum alanında uzman kişiler tarafından uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilmelidir. 
Çocukların yeterli miktarlarda besin almasını engelleyen ya da besin tüketimi sırasında davranış sorunlarının ortaya çıkmasına neden olan yeme problemleri;

  • İştahsızlık
  • Seçici yemek yeme
  • Yemeğin reddi
  • Aşırı yeme
  • Yeme bozuklukları şeklinde ortaya çıkabilmektedir. 

Aileler için zorlu bir deneyim olan bu davranış bozukluğunun tedavi edilmesi çocuk ile aile arasındaki bağların güçlenmesinde de önemli bir role sahiptir. 

Çocuklarda Yeme Problemlerinin Nedenleri


Çocuktan çocuğa farklılık gösterebilen yeme problemlerinin nedenleri son derce karmaşık olmakla birlikte birçok faktörün bir araya gelmesi ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu faktörler arasında fizyolojik faktörler (sindirim sistemi sorunları vb.), duygusal faktörler (stres ve kaygı), sosyal faktörler (aile içerisinde var olan çatışmalar gibi), çevresel faktörler ve gelişimsel faktörlerdir. 
Çocuklarda yeme problemlerini nedenleri alanında uzman kişiler tarafından incelenerek uygun tedavinin vakit geçirilmeden başlatılması gerekmektedir. Çocuğun fiziksel, zihinsel ve duygusal tam bir uyumu elde etmesi için doğru ve dengeli bir beslenmenin oluşturulması gerekmektedir. 

Çocuklarda Yeme Problemlerinin Belirtileri 


Çocuklarda yeme problemlerinin belirtileri çocuğun yeme davranışlarında ve beslenme alışkanlıklarında gözlemlenebilecek değişimlerdir. Bu değişimler çocukta fizyolojik ve duygusal sağlık üzerinde olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Çocuklarda yeme problemlerinin belirtileri ise; normalden daha az yemek yeme, sadece belirli yiyecekler ile beslenme, beslenme sonrası mide bulantısı veya kusma, yemek sırasında duygusal patlamaların yaşanması, yutma sorunları ve birtakım fiziksel bulgulardır. 
Bu bulguları gözlemleyen anne ve babaların çocuk ve ergen psikolojisi alanında uzman bir psikolog ile görüşme sağlayarak çocuğun durumu hakkında bir plan dahilinde ilerlemeleri gerekmektedir. 

Çocuklarda Yeme Problemlerinin Tedavisi 


Çocuklarda yeme problemlerinin tedavisi her çocuk için kişiselleştirilmiş öncüller ile gerçekleştirilmelidir. Davranışların iyileştirilmesi ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığının kazanılması çocuğun yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkabilecek diğer fiziksel ve ruhsal sorunların önüne geçmek için önemli bir adımdır. 
Uzman tarafından gerçekleştirilecek olan terapiler ve gerekli olması halinde uygulanacak olan ilaç tedavisi çocuğun sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlayacaktır. 
İzmir psikolog Doğan Tura çocuklarda yeme problemlerinin giderilmesi konusunda başarılı teknikler sunmaktadır. Yeme problemlerinin altında yatan sorunların giderilmesi çoğu zaman yeme problemlerinin kendiliğinden çözüme ulaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle çocukların mutlaka uzman bir psikolog tarafından detaylı bir biçimde incelenmesi gerekmektedir. Altta yatan neden çoğu zaman kolaylıkla çözüme ulaştırılabilecek bir diğer psikolojik sorun olmaktadır. 
Çocuklarda Yeme Problemleri