İletişim Bilgileri
İzmir Psikolog Doğan Tura
İzmir Psikolog

Cinsel Travma

resim
Cinsel travma, cinsellikle alakalı yaşanan tedavi edilmediği müddetçe hayat boyu bizlerde iz bırakan, birden fazla cinsel problemlere neden olan olayları içermektedir. 
Bu travmalar çocuk yaşta olduğu zaman bizlere uzun vadede zarar verebilen olaylar olmaktadır. Bu olaylar bazen zorla bazen ise tesadüf olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Cinsel Travmalar Nasıl Ortaya Çıkar?


Cinsel travma içerisinde;
Çocukluk döneminde anne baba ilişkisine tanık olma
Küçük yaşta pornografik filmler izleme
Doğumu zor yapma ya da zor bir doğuma şahit olma
Ensest ilişki
Tecavüz 
Çocukluk döneminde uğranmış istismar
Başkalarının başından geçen cinsel travmaları duyma veya dinleme
Yer almaktadır. Bu durum bazı cinsel fonksiyon bozukluklarına sebebiyet verir.
Kadınlarda meydana gelen cinsel travmalar bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. İleri dönemde vajinismus, cinsel isteksizlik, nemfomani, PSAS (sürekli cinsel uyarılma bozukluğu), ağrılı cinsel ilişki ve orgazm olamama gibi durumlara yol açabilmektedir. 
Bazı kadınlarda ise vulvodini (dış genital bölge ağrısı) ve vulvar vestibulitis gibi genital bölgede ağrı yaşayabilmektedir.
Erkeklerde oluşan cinsel travmalar ise erken boşalma, ereksiyon kaybı, cinsel isteksizlik, travmatik mastürbasyon sendromu ve cinsel sapkınlıklara neden olabilmektedir. 
Cinsel travmalar açısından ergenlik dönemi oldukça önemlidir. Bu dönemde yaşanan olaylar cinsel travmalar açısından oldukça problem gösterebilir. Toplumsal baskı, yasaklar, kurallar, korkular travmaya sebebiyet gösterebilir. Mastürbasyonun ayıplanması ya da günah haram gibi inançlara bağlanması da travmalara sebep olabilir.
Ergenlik döneminde yerleşen bu travmalar hayat boyu kişide kaygı ve korkulara neden olabilir. Tüm hayat boyu kişi bunun izlerini taşıyabilir. Bu tür travmalar yetişkinlik döneminde karşımıza cinsel işlev bozuklukları olarak dönebilmektedir. 

Cinsel Travma Tedavi Yöntemleri


Cinsel travma tedavi yöntemlerine bakıldığı zaman genellikle kişinin kendi savunma mekanizması ile bu durumu kendiliğinden çözüme kavuşturabilir. Bazı durumlarda ise travma onarıcı tedaviler şarttır. 
Sistematik duyarsızlaşma tekniği bu tekniklerden biridir. Bu teknik ise olayın sürekli konuşularak hatırlatılarak unutturulmamaya çalışılmasıdır.
EMDR terapisi cinsel işlev bozuklukları tedavisinde çoğu zaman başarılı sonuç vermiştir. Çiftlerin cinsel hayatlarında olumlu inanışlar oluşmasına katkıda bulunur.
Hipnoterapi, genellikle regresyon hipnoterapisi 
Bu durumdan kaynaklı olarak oluşan anksiyete, depresyon ya da post travmatik stres bozukluğu görülüyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir.
Psikolojik travmalar için iyileşme sürecinde tedaviyi ilerleyecek olan terapist danışanını çok iyi tanınmalıdır. Karşılıklı iyi bir ilişki kurup durumu net olarak analiz etmesi gerekir. Kişi için ise en uygun tedavi yöntemini seçip bulmalı ve uygulamalıdır. 
Tedavi sürecinde ise sizlere uzman psikolog Doğan Tura yardımcı olacaktır. Cinsel travmalar konusu üzeri kapatılmaması gereken gayet normal bir şekilde karşılanıp ayıplanmadan destek vererek düzeltilebilir. 
Burada ebeveynlere düşen görev çocuklarının yanlarında olup onlarla birlikte bu süreci sağlıklı bir şekilde anlatmaktır. İleride daha büyük sorunlar ile karşılaşmamak için ise tedavi için elden gelen her şey yapılmalıdır.

Cinsel Travma