İletişim Bilgileri
İzmir Psikolog Doğan Tura
İzmir Psikolog

Beden Algısı Bozukluğu

resim
Beden algısı bozukluğu diğer adıyla vücut dismorfik bozukluğu olarak bilinir. Kişilerin vücudunda hiç kusur bulunmaması ya da en ufak sorunu kendi iç dünyasında büyütüp dış görünüşünün kötü olduğunu düşünmelerine ve bunu kendilerine takıntı haline getirmeleri olarak adlandırılan psikolojik sorunlardır. Kişiler bu sorunları günlük hayatlarına yansıtarak iş ve sosyal ilişkilerde de kendilerini kötü sonuçlara itebilir. Bu durum giderek takıntılı bir hal aldığı takdirde ise uzman psikologlar tarafından obsesif kompulsif bozukluk olarak incelenmektedir.

Beden Algısı Bozukluğu Nedenleri


Beden algısı bozukluğu nedenleri kişilerin kendi bedenleri ile ilgili beğenmedikleri sorunlarının olması kendine sayısının bulunmaması, yeme sorunları ve depresyon gibi sorunlar ile birlikte birçok etken ile de meydana gelebilmektedir. 
Genetik faktörler; bilindiği üzere birçok psikolojik sebebin altında yatan genetik faktörler burada da karşımıza çıkmaktadır. Aynı sorunu yaşayan yakın akraba ya da ebeveyne sahip kişilerin bu tarz psikolojik sorunları yaşaması olağandır.
Çevresel faktörler; toplumumuzda bulunan güzel çirkin kavramlarının etkisi ile kişiler kendilerini sürekli mükemmeliyetçi hissetmek zorunda olduklarını düşünmektedirler. Çocukluktan bu yana kişilerin hep kendilerini dış görünüşü ile baskı altında hissetmesi böyle problemler yaşamaya yol açmaktadır. Sınıf arkadaşları, akranları, aile büyükleri abi abla gibi kişiler tarafından sürekli alaya alınan çocuklarda beden algısı bozukluğu görülmesi olağan bir faktördür.
Özgüven eksikliği, kişilerde bulunan düşük özgüven kendini yeterli görmeme durumu ve takıntı hali buna neden olan sorunlardandır.
Psikolojik problemler, yeme bozukluğu, obezite, kaygı ve anksiyete gibi psikolojik problemler bu hastalığa neden olmaktadır.

Beden Algısı Bozukluğu Tedavisi


Beden algısı bozukluğu tedavisi için kişiler genellikle estetik cerrahisine başvuruda bulunmaktadır. Çünkü kendi bedenlerinde sorun olduğunu düşünmektedir. Fakat böyle bir sorun ile karşılaştığınızda ve bunu fark ettiğinizde aslında psikolojik destek alınması gerekmektedir. Psikolojik destek yöntemleri arasında ise bilişsel davranışçı terapi bulunmaktadır. Bu uygulama ile kişilerin vücudunda kusurlu gördüğü yerler ile ilgili sorunlarının düzeltilmesine odaklanılır. Ayrıca kişilerin özgüven problemlerini de aşması gerekmektedir. Burada da yine karşımıza psikolojik destek çıkmaktadır. 
Bunun için ise İzmir psikolog Doğan Tura’dan alınan tedavilerde çok güzel sonuçlar elde edilmektedir. Bir farklı yöntemimiz ise ilaç tedavisi olmaktadır. Psikolojik desteğin yanında kullanılacak olan ilaçlar da önerilmektedir. Kaygı problemi yaşayıp bu sorunu aşamayan bireyler için genellikle antidepresan önerilmektedir. Bu ilaçlara aynı zamanda psikolojik destek ile birliktelik sağlandığı zaman iyileşme olanağı daha da artmaktadır. 
İlaç tedavisinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda yalnızca uzmanların önerdiği ilaçları kullanmaktır. Kulaktan dolma bilgiler ile önerilen ilaçlara kesinlikle itibar edilmemelidir. Doğru tedavi yöntemi ve doğru ilaç kullanımı ile bu soruna çözüm bulmak zaten çokça kolay bir hale gelecektir. Her şeyden önce kendi kendinizi tedavi edebilecek olmanızı da unutmamanız gerekmektedir.
Beden Algısı Bozukluğu