İletişim Bilgileri
İzmir Psikolog Doğan Tura
İzmir Psikolog

Anne, Baba Eğitimi ve Danışmanlığı

resim
Anne baba eğitimi ve danışmanlığı çocukları yetiştirme döneminde ebeveynlerin karşılaşacakları sorunlarla baş edebilmeleri için yardımcı olan psikolojik danışmanlık yöntemidir. Anne baba danışmanları anne ve babayı çocuklarını daha iyi anlayıp daha güzel iletişim kurmaları için ve daha etkili rehberlik etmeleri için yardım amaçlı bir uzmanlık alanıdır. 
Ebeveynlerin yaşadıkları ve yaşayabilecekleri sorunlar hakkında konuşup bu sorunlar üzerinden stratejiler geliştirirler. Yeni teknik ve önerilerde bulunarak anne babaların hayatlarına önemli bir katkıda bulunurlar. 
Anne babaların kendi kendine çözemedikleri sorunları bir danışan yardımı ile çözüme kavuşturmak burada asıl amaçtır. Çocuk yetiştirme sürecinde neredeyse bütün ebeveynler sorun yaşamaktadır fakat kimse bir danışandan yardım almamaktadır. Bu, danışanın yararını bilmediklerinden kaynaklı bir sorundur.
Ebeveynler çocukları ile iletişim kurmakta zorlanıyorsa etkili iletişim stratejileri öğrenilerek çocuklarıyla daha etkili bir iletişim kurabilirler. Bazı aileler sorunlu çocuklarını fark edemezler burada ise bir danışandan yardım aldıkları takdirde çocuğun sorunu çözülür ve çözüm önerilerinde bulunulur. 
Gerçekten sorunlu olan çocukların ebeveynleri genelde endişe ve kaygı duyarlar. Böyle bir durumda ise yine bir danışan onlar için iyi gelecektir. Hem kendi hem de çocukları için bu güzel bir sonuç doğurur. 

Anne Baba Danışanının Aileye Aktaracağı Bilgiler


Düzenli bir biçimde çocuğun gelişiminin değerlendirmesinin yapılması
Ebeveynlerin çocukları ile ilgili aklına takılan sorunların anında cevaplanması
Çocuklara alabilecekleri oyuncak bilgisi
Çocukların eğitim, beslenme, giyim ile ilgili bilgileri
Çocuk gelişimi ile ilgili yeni edinilen ürün ve bilgilerin aktarılması

Anne Baba Danışmanlığı Neden Gereklidir?


Anne baba danışmanlığını neden önemli derseniz, hayatta her şeyin bir eğitim temeline dayandığı gibi anne baba olmak da bir eğitimden geçer. Dünyaya yeni gözlerini açmış ve her şeyden bihaber olan bir bireyi yetiştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu durumda anne baba çocuğu için elinden gelenin fazlasını yapmak istemektedir.
Çocuğunuzu daha iyi tanımak, aranızdaki bağları güçlendirmek, çocuğunuzun sizin atlatamadıklarınızı atlatmak ve sevgi dolu bir aile olmak için anne baba danışmanlığı büyük bir ihtiyaçtır. 
Anne baba terapisi,
Ebeveynlerin çocuklarıyla iletişim kurma
Çocuklarının duygusal ihtiyaçlarını anlama
Disiplin yöntemleri
Sınırlar koyma
Çocuklarına model olma
Özgüven geliştirme
Aile içi ilişkileri iyileştirme gibi konularda destek almasını sağlar.
Bu tür yöntemler çocuklar ile aile arasında güvenli bağlanmayı sağlar. 
Aile danışmanlığı günümüzde daha da yaygınlaşmıştır. Fakat önceleri bu durum hep göz ardı edilmiş ve bilinçsiz bir birey yetiştiriciliği hakimdir. Şimdi ise daha bilinçli çocuklar yetiştirilmektedir. Bu hem aile hem çocuk için büyük bir artıdır. Çocuklar daha özgüvenli ve bilinçli bireyler olmaktadır.
Aile danışmanlığı yeni anne baba olacak bireyler için de çok gerekli bir yöntemdir. Her şeyden habersiz evlenmiş yeni bir çift kendisini bile tam tanıyamaz iken bir çocuk dünyaya getirir ve bütün sorumluluklarından habersizdir. Bu durumda ise destek olacak kuruluş aile danışmanlığıdır. Anne baba danışmanlığı için gerekli olan kişi ise uzman bir destektir. Psikolog Doğan Tura ile iletişime geçip bu konuda ondan yardım isteyebilirsiniz. 

Anne, Baba Eğitimi ve Danışmanlığı